YR1B3K65CC
Mfr.Part #
YR1B3K65CC
Description
RES 3.65K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Lead Length :
25 mm
Number of Terminals :
2
Product Status :
Active
Lead Diameter :
0.6 mm
Power Rating :
0.25W
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Working Voltage :
250 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Factory Lead Time :
10 Weeks, 6 Days
Voltage Rating :
250 V
Diameter :
2.3 mm
Tolerance :
0.1%
Height - Seated (Max) :
Surface Mount :
No
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
3650 Ω
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Features :
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Box (TB)
Product Type :
Metal Film Resistors
RoHS :
Details
Termination Style :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Product :
Precision Metal Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Precision Resistor
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Length :
6.3 mm
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Length :
6.3 mm
Packing Method :
Ammo Pack
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Failure Rate :
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Base Product Number :
YR1B
Additional Feature :
PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Datasheets
YR1B3K65CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B3K65CC
FIXED RESISTOR, 3650 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,