YR1B3K57CC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B3K57CC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.57K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Features :
Working Voltage :
250 V
Package :
Tape and Box (TB)
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
Minimum Operating Temperature :
-65°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Termination Style :
Axial
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Lead Diameter :
0.6 mm
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Supplier Device Package :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Resistance :
3570 Ω
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
6.3 mm
Product :
Precision Metal Film Resistors
Product Length :
6.3
Product Type :
Metal Film Resistors
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Diameter :
2.3 mm
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Precision Resistor
Failure Rate :
Tolerance :
0.1%
Packing Method :
Ammo Pack
Qualification :
Number of Terminals :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.248 L (2.30mm x 6.30mm)
Voltage Rating :
250V
RoHS :
Details
Package Length :
6.3 mm
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
Base Product Number :
YR1B
Composition :
Metal Film
Series :
R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Lead Length :
25 mm
Power Rating :
0.25 W
Product Width :
Temperature Coefficient :
15 ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Resistance Tolerance :
0.1
Datasheets
YR1B3K57CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B3K57CC
FIXED RESISTOR, 3570 Ω, 0.25W, 1/4W, Metal Film,