YR1B3K09CC
Mfr.Part #
YR1B3K09CC
Description
RES 3.09K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Additional Feature :
PRECISION
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Resistors :
1
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
250V
Lead Length :
25mm
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Published :
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
3.09kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
YR1B3K09CC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B3K09CC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.09kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,