YR1B392KCC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YR1B392KCC
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 392K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Packing Method :
Ammo Pack
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Composition :
Metal Film
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Diameter :
2.3mm
Construction :
Tubular
Tolerance :
±0.1%
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Published :
Package / Case :
Axial
Lead Length :
25mm
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
250mW
Number of Resistors :
1
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
392kOhm
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
600 µm
REACH SVHC :
Unknown
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ELV :
Compliant
Series :
YR, Neohm
Datasheets
YR1B392KCC
TE Connectivity AMP Connectors YR1B392KCC
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 392kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,