YMC13SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YMC13SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Tan
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
13
Published :
Datasheets
YMC13SAAN
Sullins Connector Solutions YMC13SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyetheretherketone (PEEK) 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height