YMC12SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YMC12SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
12
Published :
Mount :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Insulation Color :
Tan
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Connector Type :
Header, Breakaway
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-65°C~250°C
Datasheets
YMC12SAAN
Sullins Connector Solutions YMC12SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Beryllium Copper Bulk Through Hole Gold Polyetheretherketone (PEEK) 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height