YK4421403000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
YK4421403000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.374"
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Barrier Blocks
Bottom Termination :
PC Pin
Pitch :
0.374 9.50mm
Terminal Screw Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
30A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
300V
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Circuits :
14
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Series :
YK442
Terminal Block Type :
Barrier Block
Number of Wire Entries :
14
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
10-22 AWG
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Number of Rows :
1
Packaging :
Bulk
Terminal Screw Finish :
Zinc
Datasheets
YK4421403000G
Bulk 1 Rows Through Hole, Right Angle Barrier Block PC Pin YK442 0.374 9.50mm 3 Wall (Tri) 14 Circuits Thermoplastic
YK4421403000G Overview
Through Hole, Right Angle is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the YK442 Series, it can be found in this category.Circuits number 14 in the part.The device is operating at -40°C~115°C Operating Temperature.
YK4421403000G Features
YK442 series
YK4421403000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
YK4421403000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"