Y000710R0100B0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y000710R0100B0L
Manufacturer
VPG Foil
Description
RES 10.01 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.667 mm
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
2 ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Resistance :
10.01 Ω
Max Power Dissipation :
600 mW
Packaging :
Bulk
Features :
Moisture Resistant
RoHS :
Compliant
Tolerance :
0.1 %
Length :
7.62 mm
Height :
8.5344 mm
Datasheets
Y000710R0100B0L
10.01 Ω, Metal Foil,