XXS30S1PM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XXS30S1PM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
ULTRASONIC SENSORS XX, ULTRASONI
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Material - Body :
Stainless Steel
Degree of protection (IP) :
IP67
Type of electric connection :
Connector M12
Max. output current :
100
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Ambient temperature :
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Voltage type :
DC
Product Status :
Active
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP65, IP67
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
Series :
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Output Type :
PNP-NC/NO, 5-Wire
Sensing Distance :
39.37" (1000mm)
Sensor Type :
Ultrasonic
Package :
Box
Shielding :
Unshielded
Material housing :
Other
Datasheets
XXS30S1PM12
Schneider Electric XXS30S1PM12
12V ~ 24V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 - Series Stainless Steel Connector Cylinder, Threaded - M30
XXS30S1PM12 Overview
XXS30S1PM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 39.37" (1000mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V