XXS30P1AM12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XXS30P1AM12
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
ULTRASONIC SENSORS XX, ULTRASONI
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Type of electric connection :
Connector M12
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Output Type :
Analog Current
Material housing :
Other
Package :
Box
Indicator :
LED
Series :
Sensing Distance :
39.37" (1000mm)
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Ingress Protection :
IP65, IP67
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Voltage type :
DC
Sensor Type :
Ultrasonic
Termination Style :
Connector
Response Frequency :
Ambient temperature :
Shielding :
Unshielded
Degree of protection (IP) :
IP67
Datasheets
XXS30P1AM12
Schneider Electric XXS30P1AM12
12V ~ 24V Ultrasonic Cylinder, Threaded - M30 - Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Connector Cylinder, Threaded - M30
XXS30P1AM12 Overview
XXS30P1AM12 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 39.37" (1000mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V