XS4P18AB120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS4P18AB120
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Sensor Type :
Inductive
Sensing Distance :
0.315" (8mm)
Output Type :
Analog Current
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Response Frequency :
Package :
Box
Indicator :
No Indicator
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67
Datasheets
XS4P18AB120
Schneider Electric XS4P18AB120
12V ~ 24V Inductive Cylinder, Threaded - M18 - Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
XS4P18AB120 Overview
XS4P18AB120 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.315" (8mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V