XS4P12AB120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XS4P12AB120
Manufacturer
Schneider Electric
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
Download
Description
INDUCTIVE PROXIMITY SENSORS XS,
Manufacturer :
Schneider Electric
Product Category :
Proximity Sensors
Voltage - Supply :
12V ~ 24V
Rated control supply voltage at DC :
Output Type :
Analog Current, NC, 2-Wire
Sensing Distance :
0.157" (4mm)
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Type of electric connection :
Cable radial
Ingress Protection :
IP67
Suitable for safety functions :
No
SIL according to IEC 61508 :
NONE
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Voltage type :
AC/DC
Explosion safety category for dust :
NONE
Sensor Type :
Inductive
Explosion safety category for gas :
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency :
Series :
Package :
Box
Indicator :
No Indicator
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Termination Style :
Cable Leads
Material housing :
Plastic
Datasheets
XS4P12AB120
Schneider Electric XS4P12AB120
12V ~ 24V Inductive Cylinder, Threaded - M18 - Series Polybutylene Terephthalate (PBT) Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
XS4P12AB120 Overview
XS4P12AB120 Features
- Series
Operating Temperature: -25°C ~ 70°C
Sensing Distance: 0.157" (4mm)
Voltage - Supply: 12V ~ 24V