XMC4800F144K1024AAXQMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XMC4800F144K1024AAXQMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
144-LQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Stock
357
In Stock :
357
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Max Frequency :
144MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
DMA Channels :
yes
Number of Programmable I/O :
117
Halogen Free :
Halogen Free
Surface Mount :
yes
DAC Channels :
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Packaging :
Tray
Oscillator Type :
External
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Core Architecture :
ARM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.13V~3.63V
Data Converter :
A/D 32x12b; D/A 2x12b
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
Flash
PWM Channels :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
32
Length :
20mm
Number of Terminations :
144
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
119
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Has ADC :
Watchdog Timer :
Core Size :
32-Bit
Max Power Dissipation :
1.4W
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
Lead Free :
Lead Free
Number of Timers/Counters :
4
Memory Size :
1Mb
Series :
XMC4000
Interface :
CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USB
Height Seated (Max) :
1.6mm
Peripherals :
DMA, I2S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
8
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Supply Voltage :
1.3V
Data Bus Width :
32b
RAM Size :
200K x 8
Number of Pins :
144
ECCN Code :
3A991.A.2
Pbfree Code :
Published :
2015
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
14 Weeks
Infineon Technologies XMC4800F144K1024AAXQMA1
Microcontrollers Infineon Technologies XMC4800F144K1024AAXQMA1 Overview
XMC4800F144K1024AAXQMA1 Features
  • 32-bit ARM Cortex-M4 core with a frequency of up to 144 MHz.