XF3M122151BR100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XF3M122151BR100
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
CONN FFC FPC 22POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions :
22
Connector Type :
FFC/FPC CONNECTOR
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Cable End Type :
Tapered
Packaging :
Bulk
Pitch :
0.039 1.00mm
Actuator Material :
Actuator Color :
Black
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
13 Weeks
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Feature :
Solder Retention
Housing Color :
Natural
Series :
XF3M
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mating Cycles :
20
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Datasheets
XF3M122151BR100
Omron Electronic Components XF3M122151BR100
XF3M Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Bulk 0.039 1.00mm Solder 22 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -30°C~85°C 0.5A