XF2M-5015-1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XF2M-5015-1A
Manufacturer
Omron Electronic Components
Description
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Omron Electronic Components
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
JESD-609 Code :
e4
Number of Rows :
1
Number of Positions :
50
Lead Pitch :
500μm
Flat Flex Type :
FPC
Gender :
Receptacle
Height :
3.1mm
DIN Conformance :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
50V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Cycles :
20
ECCN Code :
EAR99
Housing Color :
Natural
Voltage - Rated DC :
50V
Number Of PCB Rows :
1
Max Voltage Rating (DC) :
5.05kV
Additional Feature :
LOW PROFILE
Plating Thickness :
6μin
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
50
Contact Resistance :
50mOhm
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Actuator Material :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Locking Feature :
Rotary Lock, Backlock
Voltage - Rated AC :
50V
Connector/Contact Type :
Contacts, Top and Bottom
Actuator Color :
Black
Max Current Rating :
500mA
Cable End Type :
Tapered
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
0.5A
REACH SVHC :
Unknown
Pitch :
0.020 0.50mm
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness :
5.90μin 0.150μm
Mount :
Surface Mount
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Depth :
6.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
XF2M
Reference Standard :
UL
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Contact Finish :
Gold
Height Above Board :
0.083 2.10mm
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Resistance :
100MOhm
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Ambient Temperature Range High :
85°C
Length :
29.1mm
Current Rating :
500mA
Datasheets
XF2M-5015-1A
Omron Electronic Components XF2M-5015-1A
XF2M Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -30°C~85°C 0.5A