XCV812E-8BG560C
Mfr.Part #
XCV812E-8BG560C
Package / Case
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tray
Speed Grade :
8
JESD-30 Code :
S-PBGA-B560
Published :
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.4 ns
RAM Size :
140kB
Number of Gates :
Terminal Pitch :
1.27mm
Clock Frequency :
416MHz
Number of Outputs :
404
Number of Logic Elements/Cells :
ECCN Code :
3A991.D
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Number of LABs/CLBs :
Number of Terminations :
560
Base Part Number :
XCV812E
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of I/O :
404
Number of Inputs :
Package / Case :
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Height Seated (Max) :
1.7mm
Width :
42.5mm
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
560
Operating Supply Voltage :
1.8V
Length :
42.5mm
Series :
Virtex®-E EM
Supply Voltage :
1.8V
Datasheets
XCV812E-8BG560C
1.8V V 1.7mm mm FPGAs Virtex®-E EM Series 560-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 560
XCV812E-8BG560C Overview
A 560-LBGA Exposed Pad, Metal package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 404 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 21168 logic elements or cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.71V~1.89V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-E EM series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-E EM series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 404 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 560 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 1146880 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XCV812E. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 4704 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.8V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 254016 gates make up the basic block of its construction. Featuring 560 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 416MHz to operate.