XCV2000E-8BG560C
Mfr.Part #
XCV2000E-8BG560C
Package / Case
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Description
IC FPGA 404 I/O 560MBGA
Operating Supply Voltage :
1.8V
Supply Voltage :
1.8V
Number of Terminations :
560
Pin Count :
560
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Height Seated (Max) :
1.7mm
Terminal Pitch :
1.27mm
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.4 ns
Number of Inputs :
404
Total RAM Bits :
Clock Frequency :
416MHz
Number of I/O :
404
Width :
42.5mm
Number of Outputs :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Terminal Form :
Ball
Length :
42.5mm
Series :
Virtex®-E
JESD-30 Code :
S-PBGA-B560
Terminal Position :
BOTTOM
RAM Size :
80kB
Base Part Number :
XCV2000E
Package / Case :
560-LBGA Exposed Pad, Metal
Speed Grade :
8
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
Datasheets
XCV2000E-8BG560C
1.8V V 1.7mm mm FPGAs Virtex®-E Series 560-LBGA Exposed Pad, Metal 1.27mm mm 560
XCV2000E-8BG560C Overview
A 560-LBGA Exposed Pad, Metal package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 404 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 43200 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.8V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.71V~1.89V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Virtex®-E series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 404 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 560 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 655360. Related parts can be found by using its base part number XCV2000E. The FPGA module's RAM si80kBe reaches 80kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. Fpga electronics contains 9600 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.8V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 2541952 gates that are included in it. In addition to this, it has 560 pins. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 416MHz, to create the signal.