XCV2000E-7FG680C
- Mfr.Part #
- XCV2000E-7FG680C
- Manufacturer
- AMD Xilinx
- Package / Case
- 680-LBGA Exposed Pad
- Datasheet
- Download
- Description
- IC FPGA 512 I/O 680FTEBGA
- Manufacturer :
- AMD Xilinx
- Product Category :
- FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- JESD-30 Code :
- S-PBGA-B680
- Supply Voltage :
- 1.8V
- Number of Outputs :
- 512
- Mounting Type :
- Surface Mount
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Radiation Hardening :
- No
- Width :
- 40mm
- Lead Free :
- Contains Lead
- Pbfree Code :
- No
- HTS Code :
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 225
- Voltage - Supply :
- 1.71V~1.89V
- Clock Frequency :
- 400MHz
- Number of Terminations :
- 680
- Number of LABs/CLBs :
- 9600
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Operating Supply Voltage :
- 1.8V
- Operating Temperature :
- 0°C~85°C TJ
- Number of I/O :
- 512
- Package / Case :
- 680-LBGA Exposed Pad
- Programmable Logic Type :
- FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
- Height Seated (Max) :
- 1.9mm
- RAM Size :
- 80kB
- Packaging :
- Tray
- Length :
- 40mm
- Speed Grade :
- 7
- Terminal Pitch :
- 1mm
- Pin Count :
- 680
- Terminal Position :
- BOTTOM
- ECCN Code :
- EAR99
- Total RAM Bits :
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 30
- Number of Logic Elements/Cells :
- Mount :
- Surface Mount
- Published :
- 2004
- Number of Equivalent Gates :
- Series :
- Virtex®-E
- Terminal Form :
- Ball
- Base Part Number :
- XCV2000E
- Combinatorial Delay of a CLB-Max :
- 0.42 ns
- Number of Gates :
- Number of Inputs :
- JESD-609 Code :
- e0
- Datasheets
- XCV2000E-7FG680C
1.8V V 1.9mm mm FPGAs Virtex®-E Series 680-LBGA Exposed Pad 1mm mm 680
XCV2000E-7FG680C Overview
A 680-LBGA Exposed Pad package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 512 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 43200 logic elements or cells. Power is provided by a 1.8V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 1.71V~1.89V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Virtex®-E series are a type of FPGA that belong to the Virtex®-E series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. During the installation of this device, 512 outputs were incorporated. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 680 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 655360 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number XCV2000E. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 9600 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 1.8V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 2541952 gates make up the basic block of its construction. Featuring 680 pins in total, it is a versatile device. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 400MHz to operate. There are 518400 equivalent gates in the FPGA that implement the design.