XCV2000E-6FG680I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCV2000E-6FG680I
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
680-LBGA Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 512 I/O 680FTEBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
6
Voltage - Supply :
1.71V~1.89V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Ball
Operating Supply Voltage :
1.8V
Number of Logic Elements/Cells :
Mounting Type :
Surface Mount
Total RAM Bits :
HTS Code :
Number of Outputs :
512
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
680
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Combinatorial Delay of a CLB-Max :
0.47 ns
Terminal Position :
BOTTOM
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tray
Width :
40mm
Number of Terminations :
680
Published :
JESD-609 Code :
e0
Number of Inputs :
512
RAM Size :
80kB
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of I/O :
Clock Frequency :
357MHz
Length :
40mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
680-LBGA Exposed Pad
Number of LABs/CLBs :
Number of Gates :
Terminal Pitch :
1mm
Number of Equivalent Gates :
Base Part Number :
XCV2000E
Pbfree Code :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Virtex®-E
Height Seated (Max) :
1.9mm
Supply Voltage :
1.8V
Datasheets
XCV2000E-6FG680I
1.8V V 1.9mm mm FPGAs Virtex®-E Series 680-LBGA Exposed Pad 1mm mm 680
XCV2000E-6FG680I Overview
In the package 680-LBGA Exposed Pad, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 512 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 43200 logic elements/cells. Supply voltage is 1.8V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 1.71V~1.89V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Virtex®-E series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. In this device, 512 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 680. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 655360 bfpga electronics s of RAM. XCV2000E is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si80kBe of this FPGA module reaches 80kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The FPGA is built as an array of 9600 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. In operation with 1.8V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. A basic building block for this type of building block consists of 2541952 gates. I am going to present you with a device that is equipped with 680 pins. Fpga semiconductor typically uses a crystal oscillating at 357MHz. There are 518400 equivalent gates implemented by the FPGA in order to implement the design.