XCKU095-2FFVB2104E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XCKU095-2FFVB2104E
Manufacturer
AMD Xilinx
Package / Case
2104-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 702 I/O 2104FCBGA
Manufacturer :
AMD Xilinx
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Speed Grade :
2
Mount :
Surface Mount
Organization :
768 CLBS
Terminal Position :
BOTTOM
Packing Method :
Tray
Voltage - Supply :
0.922V~0.979V
Series :
Kintex® UltraScale™
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Length :
40mm
Qualification Status :
Not Qualified
Power Supplies :
0.95V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Number of I/O :
702
Height Seated (Max) :
3.71mm
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
7.4MB
Number of CLBs :
768
ECCN Code :
3A001.A.7.B
Number of Registers :
1.0752e+06
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of LABs/CLBs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells :
Number of Inputs :
702
Width :
40mm
Number of Outputs :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
2104-BBGA, FCBGA
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
0.95V
Operating Supply Voltage :
950mV
Total RAM Bits :
950mV V 3.71mm mm FPGAs Kintex® UltraScale™ Series 2104-BBGA, FCBGA 1mm mm
XCKU095-2FFVB2104E Overview
Fpga chips is supplied in the 2104-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 702 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 1176000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 0.95V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.922V~0.979V. It is a type of FPGA belonging to the Kintex® UltraScale™ seies. The operating temperature should be kept at 0°C~100°C TJ when operating. There are 702 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Bulk for space saving. The RAM bits that this device offer is 60518400. The RAM si7.4MBe of this FPGA module reaches 7.4MB to ensure normal operation of the program. This FPGA is built as an array of 67200 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 950mV, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 0.95V power supply. There are 1.0752e+06 registers used to store and transfer data. 768 CLBs are basic modules used for its architecture. The packing method fpga circuit adapts is TRAY, in order to sufpga circuit most design purposes in the industry.