XC850DECVR50BUR2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC850DECVR50BUR2
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
256-BBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Series :
MPC8xx
RAM Controllers :
DRAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Base Part Number :
XC850DEC
Speed :
50MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
256-BBGA
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (1)
USB :
USB 1.x (1)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
XC850DECVR50BUR2
NXP Semiconductors XC850DECVR50BUR2
Microprocessor MPC8xx Series XC850DEC 256-BBGA
XC850DECVR50BUR2 Overview
Since the microprocessor is packed in 256-BBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tape & Reel (TR). This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K-40°C~95°C TAw what the operating temperature is around -40°C~95°C TA. In the series MPC8xx, it is found. There are DRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use XC850DEC to search for variants of the cpu microprocessor.