XC2267M104F80LRABKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XC2267M104F80LRABKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
100-LQFP Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16/32B 832KB FLSH 100LQFP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
I2S, POR, PWM, WDT
Number of Programmable I/O :
76
Core Processor :
C166SV2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Connectivity :
I2C, SSC, UART/USART
Number of I/O :
75
Length :
14mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Width :
14mm
Package / Case :
100-LQFP Exposed Pad
External Data Bus Width :
16
Terminal Form :
Gull wing
PWM Channels :
yes
Pbfree Code :
yes
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
Surface Mount :
Memory Size :
832kB
Mounting Type :
Surface Mount
RAM Size :
50K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
16/32-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.4V
Program Memory Size :
832KB 832K x 8
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Data Converter :
A/D 16x10b
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Pins :
100
Address Bus Width :
24
Number of Terminations :
100
JESD-609 Code :
e4
Frequency :
80MHz
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Height Seated (Max) :
1.6mm
Published :
2011
Has ADC :
Watchdog Timer :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
1.5V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
Program Memory Type :
Flash
DAC Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Halogen Free :
Halogen Free
Max Power Dissipation :
1W
Bit Size :
32
Number of Timers/Counters :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.6V