XC17S10VO8C
Mfr.Part #
XC17S10VO8C
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC PROM SER 10K 8-SOIC
COMMON
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
4.75V~5.25V
Number of Functions :
1
Power Supplies :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Pitch :
1.27mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Supply Current-Max :
0.01mA
Base Part Number :
XC17S10
Width :
3.9mm
Length :
4.9mm
Clock Frequency :
10MHz
Packaging :
Tube
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Number of Pins :
Datasheets
XC17S10VO8C
Introducing Configuration Proms for FPGAs AMD Xilinx XC17S10VO8C from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C, Base Part Number:XC17S10, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, XC17S10VO8C pinout, XC17S10VO8C datasheet PDF, XC17S10VO8C amp .Beyond Configuration Proms for FPGAs AMD Xilinx XC17S10VO8C ,we also offer AT17LV128-10SI, EPCV4SI8N, XC17S150XLSO20C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
AMD Xilinx XC17S10VO8C
XC17S10VO8C Overview
There is a neat 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package that is used in this program.Packaging for the external environment.0°C~70°C-qualified.With the help of OTP, it can be programmed.A voltage of 4.75V~5.25V is applied to it in order to power it.Surface Mount is the mounting position of this memory device.Data storage is limited to a size of 100kb bytes.Other components related to "XC17S10" can also be found by searching the word.There is a requirement that it is supplied with a voltage of 5V.There are different functions associated with 8 terminations.There is a maximum voltage of 5.25V that can be applied to this memory device.FPGA is essential that a minimum voltage of 4.75V be supplied to the device in order for FPGA to function.The memory chip in question is a MEMORY CIRCUIT memory chip.A 8 pin is included in it.For the memory chip to operate, it requires a voltage not exceeding 0.01mA.There is a set of 8 pins included with the part.When it comes to speed, this is a memory IC that can work at a frequency of 10MHz, which is very fast.As far as memory I/O is concerned, it is configured as COMMON.The best power supply to use is a 5V power supply, which is highly recommended.
XC17S10VO8C Features
Operating temperature: 0°C~70°C.