XBP24CAUIT-001
Mfr.Part #
XBP24CAUIT-001
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL TH
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
RF Family/Standard :
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Serial Interfaces :
SPI, UART
Data Rate :
1Mbps
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Utilized IC / Part :
EM357
Current - Receiving :
31mA
Series :
XBee-Pro® 802.15.4
Current - Transmitting :
120mA
Frequency :
2.4GHz
Published :
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Tray
Sensitivity :
-101dBm
Power - Output :
18dBm
Datasheets
XBP24CAUIT-001
Digi XBP24CAUIT-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.7V~3.6V SPI, UART Tray Antenna Not Included, U.FL 1Mbps 18dBm -101dBm Module
XBP24CAUIT-001 Overview
The RF Transceiver' mounting method is Through Hole.As a result of the use of the Tray package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.A type of RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro® 802.15.4 family, is what we are describing here.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 2.7V~3.6V volts.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.
XBP24CAUIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.7V~3.6V volts