XBP24BZ7UITA003J
Mfr.Part #
XBP24BZ7UITA003J
Description
RX TXRX MODULE 802.15.4 U.FL TH
Current - Transmitting :
117mA~132mA
Series :
XBee-Pro® ZB S2B
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
2.4GHz
Serial Interfaces :
SPI, UART
Current - Receiving :
47mA~62mA
Protocol :
ZigBee®
Mounting Type :
Through Hole
Utilized IC / Part :
EM357
Antenna Type :
Antenna Not Included, U.FL
Interface :
I2C, PWM, SPI, UART
Sensitivity (dBm) :
-102 dBm
Memory Size :
32kB Flash 2kB RAM
Datasheets
XBP24BZ7UITA003J
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.7V~3.6V SPI, UART Bulk Antenna Not Included, U.FL 250kbps 10dBm Zigbee® Module
XBP24BZ7UITA003J Overview
We are using Through Hole as the RF Transceiver' mounting method.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro® ZB S2B family.2.7V~3.6V voltage is available from the RF Transceiver.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.There are many applications that use the Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24BZ7UITA003J Features
Bulk package
2.7V~3.6V volts