XBP24-BWIT-003
Mfr.Part #
XBP24-BWIT-003
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 WIRE ANT TH
Current - Transmitting :
295mA
Serial Interfaces :
UART
Series :
XBee-Pro® ZNet 2.5
Antenna Type :
Integrated, Wire Antenna
Current - Receiving :
45mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Through Hole
Modulation :
DSSS
Power - Output :
17dBm
Frequency :
2.4GHz
Voltage - Supply :
3V~3.4V
Datasheets
XBP24-BWIT-003
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 3V~3.4V UART Bulk Integrated, Wire Antenna 250kbps 17dBm Zigbee® Module
XBP24-BWIT-003 Overview
For RF Transceiver' mounting, it uses the Through Hole method.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro® ZNet 2.5 family.There is 3V~3.4V voltage limit on the RF Transceiver.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.There are many applications for this Transceiver , since it is Through Hole mounted.
XBP24-BWIT-003 Features
Bulk package
3V~3.4V volts