XBP24-BPIT-002J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XBP24-BPIT-002J
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 TRC ANT TH
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
RF Family/Standard :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Serial Interfaces :
UART
Current - Receiving :
45mA
Series :
XBee-Pro® ZNet 2.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3V~3.4V
Antenna Type :
Integrated, Trace
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Module
Mount :
Through Hole
Modulation :
DSSS
Frequency :
2.4GHz
Data Rate :
250kbps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Sensitivity (dBm) :
-102 dBm
Protocol :
ZigBee®
Published :
Power - Output :
10dBm
Current - Transmitting :
295mA
Datasheets
XBP24-BPIT-002J
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 3V~3.4V UART Bulk Integrated, Trace 250kbps 10dBm Zigbee® Module
XBP24-BPIT-002J Overview
RF Transceiver is mounted using Through Hole.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.Keeping Transceiver's operating temperature at -40°C~85°C is essential when operating.Known as a RF Transceiver Module, this module is part of the XBee-Pro® ZNet 2.5 family.3V~3.4V voltage is available from the RF Transceiver.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.There are many applications that use the Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24-BPIT-002J Features
Bulk package
3V~3.4V volts