XB24-DMPIT-250
Mfr.Part #
XB24-DMPIT-250
Description
RX TRX MOD ISM > 1GHZ TRC ANT TH
RF Transceiver Modules and Modems
Max Operating Temperature :
85°C
Utilized IC / Part :
EM357
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
2.4GHz
RF Family/Standard :
General ISM > 1GHz
Interface :
UART
Series :
XBee® DigiMesh® 2.4
Antenna Type :
Integrated, Trace
Min Operating Temperature :
-40°C
Modulation :
DSSS
Sensitivity :
-92dBm
Sensitivity (dBm) :
-92 dBm
Mount :
PCB
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Transmitting :
45mA
Current - Receiving :
50mA
Power - Output :
0dBm
Operating Supply Voltage :
3.4V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Voltage - Supply :
2.8V~3.4V
Datasheets
XB24-DMPIT-250
Digi XB24-DMPIT-250
2.4GHz General ISM > 1GHZ -40°C~85°C 2.8V~3.4V UART Bulk Integrated, Trace 250kbps 0dBm -92dBm Module
XB24-DMPIT-250 Overview
It adopts the way of Through Hole for RF Transceiver' mounting.This RF Transceiver module utilizes the Bulk package for optimized performance.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee® DigiMesh® 2.4 family.The RF Transceiver can supply 2.8V~3.4V voltage.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.PCB mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XB24-DMPIT-250 Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts