X5323PZ-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5323PZ-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PDIP
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Max Supply Current :
5mA
Overvoltage Threshold :
2.7V
Length :
9.525mm
Reset Delay Time :
300 ms
Width :
7.62mm
Number of Monitored Inputs :
1
Frequency :
2MHz
Lead Free :
Lead Free
Number of Channels :
1
Number of Functions :
Memory Size :
3.9kB
Terminal Pitch :
2.54mm
Terminal Position :
Dual
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Threshold :
2.63V
Min Reset Threshold Voltage :
2.55V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Operating Supply Current :
5mA
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
70°C
Adjustable Threshold :
yes
Reset :
Active Low
Watchdog Timer :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Number of Terminations :
8
Height Seated (Max) :
5.33mm
Max Supply Voltage :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
0°C
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
8
Reset Timeout :
100 ms
Min Supply Voltage :
2.7V
Undervoltage Threshold :
2.55V
Supply Voltage :
5V