X5323P-2.7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5323P-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Terminal Position :
Dual
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Operating Temperature (Max) :
70°C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Output :
Open Drain or Open Collector
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Supplier Device Package :
8-PDIP
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Height Seated (Max) :
5.33mm
Series :
Mounting Type :
Through Hole
Reset :
Active Low
Base Part Number :
X5323
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Supply Voltage :
5V
Reset Timeout :
100 ms Minimum
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
9.525mm
Width :
7.62mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Adjustable Threshold :
yes
Number of Voltages Monitored :
1
Pin Count :
8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Pitch :
2.54mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Channels :
Number of Terminals :
8
Voltage - Threshold :
2.63V
Datasheets
X5323P-2.7
Introducing Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5323P-2.7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Simple Reset/Power-On Reset, Output:Open Drain or Open Collector, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:X5323, Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA), Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Channels:1, X5323P-2.7 pinout, X5323P-2.7 datasheet PDF, X5323P-2.7 amp .Beyond Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5323P-2.7 ,we also offer XC6121E616ER-G, SR1UARU, TPS3840DL28DBVR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5323P-2.7
Supervisors Intersil (Renesas Electronics Corporation) X5323P-2.7 Overview
X5323P-2.7 Features
  • Single-channel supervision for enhanced monitoring precision.
  • Compact 8DIP package for seamless integration into diverse systems.
  • Operational voltage range of 2.7V, catering to a wide array of power requirements.
  • Efficient reset output for streamlined system control.
  • Temperature range from -40°C to +85°C, guaranteeing reliability in harsh environments.