X5001V8-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5001V8-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Adjustable Threshold :
yes
JESD-609 Code :
e0
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
Power Supplies :
3/5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage :
5V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Pin Count :
8
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Max) :
70°C
Height Seated (Max) :
1.2mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.65mm
Terminal Form :
Gull wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Width :
3mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Terminals :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Supply Current-Max (Isup) :
5mA