X5001PIZ-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5001PIZ-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
PDIP
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8DIP
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Min Operating Temperature :
-40°C
Undervoltage Threshold :
2.85V
Reset Delay Time :
300 ms
Mount :
Through Hole
Watchdog Timer :
yes
Reset :
Active Low
Number of Monitored Inputs :
1
Max Supply Voltage :
5.5V
Reset Timeout :
100 ms
Package / Case :
PDIP
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Min Reset Threshold Voltage :
2.85V
Max Supply Current :
5mA
Min Supply Voltage :
2.7V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Voltages Monitored :
1
Voltage - Threshold :
2.92V
Operating Supply Current :
5mA
Number of Pins :
8
Max Reset Threshold Voltage :
3V
Max Operating Temperature :
85°C
Overvoltage Threshold :
3V