X5001S8IZ-2.7A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X5001S8IZ-2.7A
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
SOIC
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 8SO
Manufacturer :
Product Category :
Supervisors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reset Delay Time :
300 ms
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Min Reset Threshold Voltage :
2.85V
Adjustable Threshold :
yes
Reset Timeout :
100 ms
Min Supply Voltage :
2.7V
Watchdog Timer :
yes
Number of Monitored Inputs :
1
Number of Channels :
Reset :
Active Low
Max Supply Current :
5mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Threshold :
2.92V
Number of Pins :
8
Max Operating Temperature :
85°C
Power Supplies :
3/5V
Temperature Grade :
Industrial
Package / Case :
SOIC
Length :
4.9022mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Supply Current :
5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Undervoltage Threshold :
2.85V
ECCN Code :
EAR99
Max Reset Threshold Voltage :
3V
Min Operating Temperature :
-40°C
Overvoltage Threshold :
3V
Max Supply Voltage :
5.5V