X10-24S05/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X10-24S05/P
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Length :
50.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV
Series :
X10 (10W)
Current - Output (Max) :
2A
Type :
Isolated Module
Package / Case :
6-DIP Module
Number of Outputs :
1
Feature :
Remote On/Off, OVP, SCP
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Output 1 :
5V
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.38 H 50.8mmx25.4mmx9.7mm
Current - Output 1 :
2A
Width :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
36V
Efficiency :
80%
Mounting Type :
Through Hole
Output Power :
10W
Height :
10.16mm
Power (Watts) :
10W
Operating Temperature :
-40°C~105°C With Derating