X10-24S03/NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
X10-24S03/NT
Manufacturer
TDK-Lambda, Inc.
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 8W
Manufacturer :
TDK-Lambda, Inc.
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
36V
Current - Output 1 :
2.42A
Voltage - Output 1 :
3.3V
Output Power :
8W
Efficiency :
78%
Series :
X10 (10W)
Height :
10.16mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
50.8mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
6-DIP Module
Current - Output (Max) :
2.42A
Voltage - Isolation :
1.5kV
Width :
25.4mm
Power (Watts) :
8W
Feature :
Remote On/Off, OVP, SCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Min) :
18V
Size / Dimension :
2.00Lx1.00W x 0.38 H 50.8mmx25.4mmx9.7mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C With Derating