WU732B15TTD91L0F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WU732B15TTD91L0F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet
Download
Description
RESISTOR WIDE TERMINAL THICKFILM
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Tolerance :
±1%
Application :
Current Sense
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Width :
3.2 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Base Product Number :
WU732B
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
KOA Speer
Packaging :
Reel
Termination :
2 Terminal
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
WU73
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package :
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.6 mm
Failure Rate :
Power Rating :
1.5 W
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
91 mOhms
Product Type :
Current Sense Resistors
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Type :
Wide Terminal Type Flat Chip Resistor
Length :
1.6 mm
Brand :
KOA Speer
Datasheets
WU732B15TTD91L0F
KOA Speer Electronics, Inc. WU732B15TTD91L0F
WU73 Series, Thick Film, 91 mOhms, 1.5W, ±1%, -55°C ~ 155°C