WTA14PD11J
Mfr.Part #
WTA14PD11J
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Program Memory Type :
Flash
Color :
Tradename :
W Series
Current Rating (Amps) :
5A
EEPROM Size :
Supplier Device Package :
20-PDIP
Number of Columns :
7
RAM Size :
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V
Series :
Encore!® XP®
Base Product Number :
Z8F0423
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
RoHS :
Details
Package :
Tube
Number of Positions Loaded :
All
Brand :
Termination :
Solder
Connector Style :
Contact Finish Thickness :
Data Converters :
A/D 7x10b
Mounting Type :
Through Hole
Oscillator Type :
Internal
Number of I/O :
16
Connector Usage :
Speed :
5MHz
Core Processor :
eZ8
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Contact Finish :
Gold
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Features :
Mating Guide
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Product Type :
Datasheets
WTA14PD11J
Introducing Specialized AirBorn WTA14PD11J from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA), WTA14PD11J pinout, WTA14PD11J datasheet PDF, WTA14PD11J amp .Beyond Specialized AirBorn WTA14PD11J ,we also offer 6469025-1, 1892787-6, 0761703038, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Encore!® XP® Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 14 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) 0°C ~ 70°C (TA) Through Hole
WTA14PD11J Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Through Hole indicates that the device is mounted.The product is a part of the Encore!® XP® Series.20-DIP (0.300, 7.62mm) refers to a package enclosing a device.Operating temperature is set to 0°C ~ 70°C (TA).