WTA14PCJTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WTA14PCJTB
Manufacturer
AirBorn
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
.100 PCB BOARD MOUNT CONNECTOR
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Mounting Style :
Board Mount
Number of Positions Loaded :
All
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Mixed Contacts :
No
Package :
Bulk
Frequency Stability :
±20ppm
Total Number of Contacts :
14
Contact Layout, Typical :
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Contact Gender :
Pin (Male)
Termination Style :
Solder Cup
Ratings :
IEC Conformance :
No
Terminal Pitch :
2.54 mm
Contact Finish :
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness :
Voltage - Supply :
3.3V
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Option :
GENERAL PURPOSE
Product :
I/O Connectors
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
5A
Current - Supply (Max) :
80mA
Product Status :
Active
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Reach Compliance Code :
Compliant
Material Flammability Rating :
Termination :
Solder Cup
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Style :
Connector Usage :
Filter Feature :
Color :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Output :
LVPECL
Spread Spectrum Bandwidth :
Pitch :
2.54 mm
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
333 V
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
RoHS :
Details
Number of Rows :
2 Row
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Mounting Angle :
Straight
Number of Columns :
7
Features :
Mating Guide
Base Resonator :
Crystal
Tradename :
W
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Brand :
Insulation Resistance :
5000 MOhms
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Series :
SXO53P
Number of Positions :
14 Position
Current Rating :
5 A
Product Type :
Body/Shell Style :
PLUG
Frequency :
156.25 MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
Termination Type :
Solder
Type :
XO (Standard)
Function :
Enable/Disable
Absolute Pull Range (APR) :
Datasheets
WTA14PCJTB
SXO53P Series Plug, Male Pins Solder Cup Gold - - 14 Position Positions Pitch: 2.54 mm -10°C ~ 70°C Surface Mount