WSL0805R0390FEA18
Mfr.Part #
WSL0805R0390FEA18
Description
RES 0.039 OHM 1% 1/4W 0805
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
32 Weeks
Resistance :
39mOhms
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series :
WSL-HP
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL0805R0390FEA18
Vishay / Dale WSL0805R0390FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 39mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C