WSL0805R0340FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0340FEA
Description
RES 0.034 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
30 Weeks
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Case Code (Metric) :
Width :
1.2mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
AEC-Q200
Height :
330μm
Military Standard :
Not
Weight :
5.499807mg
Resistance :
34mOhms
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Depth :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Datasheets
WSL0805R0340FEA
Vishay / Dale WSL0805R0340FEA
WSL Series, Metal Element, 34mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C