WSL0805R0280FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0280FEB
Description
RES 0.028 OHM 1% 1/8W 0805
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Series :
WSL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
2
Supplier Device Package :
Resistance :
28mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
30 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Datasheets
WSL0805R0280FEB
Vishay / Dale WSL0805R0280FEB
WSL Series, Metal Element, 28mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C