WSL0805R0200FEK
Mfr.Part #
WSL0805R0200FEK
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
2mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Composition :
Metal Element
Width :
1.2mm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Factory Lead Time :
30 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Power Rating :
125mW
Height :
330μm
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Series :
WSL
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
20mOhms
Case Code (Metric) :
Weight :
5.499807mg
Contact Plating :
Tin
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Datasheets
WSL0805R0200FEK
Vishay / Dale WSL0805R0200FEK
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C