WSL0805R0200FEB
Mfr.Part #
WSL0805R0200FEB
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Composition :
Metal Element
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
20mOhms
Length :
2mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
170°C
Tin
Depth :
1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
30 Weeks
Voltage - Rated :
50mV
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
50mV
Weight :
5.499807mg
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Width :
1.25mm
Number of Pins :
2
Power Rating :
125mW
Case Code (Metric) :
Series :
WSL
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Datasheets
WSL0805R0200FEB
Vishay / Dale WSL0805R0200FEB
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C