WSL0805R0200FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL0805R0200FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.02 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
330μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Depth :
1.27mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
20mOhm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
50mV
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Weight :
5.499807mg
Working Voltage :
0.05V
Composition :
Metal Element
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
50mV
Military Standard :
Not
Datasheets
WSL0805R0200FEA
Vishay / Dale WSL0805R0200FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 20mOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C