WSL0805R0200DEA
Mfr.Part #
WSL0805R0200DEA
Description
RES 0.02 OHM 0.5% 1/8W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
170°C
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Resistance :
20mOhms
Factory Lead Time :
30 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
330μm
Depth :
1.27mm
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Width :
1.25mm
Datasheets
WSL0805R0200DEA
Vishay / Dale WSL0805R0200DEA
WSL Series, Metal Element, 20mOhms, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -65°C~170°C