WSL0805R0180FEA18
Mfr.Part #
WSL0805R0180FEA18
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/4W 0805
0805 (2012 Metric)
Length :
2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Power Rating :
125mW
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
18mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Composition :
Metal Element
Width :
1.27mm
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
170°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Series :
WSL-HP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
WSL0805R0180FEA18
Vishay / Dale WSL0805R0180FEA18
WSL-HP Series, Metal Element, 18mOhms, 0.25W 1/4W, ±1%, -65°C~170°C