WSL0805R0180FEA
Mfr.Part #
WSL0805R0180FEA
Description
RES 0.018 OHM 1% 1/8W 0805
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
330μm
Length :
2.03mm
Width :
1.27mm
Resistance :
18mOhms
2
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
WSL0805R0180FEA
Vishay / Dale WSL0805R0180FEA
WSL Series, Metal Element, 18mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C