WSL0805R0160FBA
Mfr.Part #
WSL0805R0160FBA
Description
RES 0.016 OHM 1% 1/8W 0805
Resistance :
16MOhms
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0160FBA
Vishay / Dale WSL0805R0160FBA
WSL Series, Metal Element, 16mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C