WSL0805R0150FEK
Mfr.Part #
WSL0805R0150FEK
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/8W 0805
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Depth :
1.27mm
Factory Lead Time :
30 Weeks
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
15mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Width :
1.2mm
Power Rating :
125mW
Length :
2mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Weight :
5.499807mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
2
Published :
Datasheets
WSL0805R0150FEK
Vishay / Dale WSL0805R0150FEK
WSL Series, Metal Element, 15mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C