WSL0805R0150FBA
Mfr.Part #
WSL0805R0150FBA
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/8W 0805
Width :
1.27mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Published :
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
2.03mm
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
15mOhms
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
WSL0805R0150FBA
Vishay / Dale WSL0805R0150FBA
WSL Series, Metal Element, 15mOhms, 0.125W 1/8W, ±1%, -65°C~170°C